Dentální nit - proč a jak ji správně používat?

Dentální nit je nit nebo tenká páska sloužící k odstraňování zubního plaku z mezizubních prostorů. Vyrábí se dnes obvykle z nylonu nebo jiných plastů. Může (ale nemusí) být voskovaná.


Proč používat dentální nit

Zubní kartáček obvykle vyčistí jen tři z pěti plošek zubů. Dvě zbývající plošky (mezi zuby) vyžadují zvláštní pozornost, aby se zabránilo hromadění zubního plaku a zbytků jídla. Zubní kaz a zánět dásní vznikají velmi často právě v těchto místech, proto je nutné používat dentální nit pravidelně.

 

Jak správně používat dentální nit

Jak si správně vybrat a používat dentální nit Vám vysvětlí dentální hygienistka. Zde Vám přinášíme jen obecné zásady. Nezapomeňte také na Desatero Alfadent pro zdravý chrup.


Odtrhněte asi 4,5 cm dentální nitě a namotejte si ji na oba prostředníky.


U horních zubů použijte k vedení dentální nitě oba palce a opatrně ji zaveďte mezi zuby a pod dásně. Pozor na poranění dásni při náhlém překonání kontaktního bodu.

 

Ohněte dentální nit kolem zubu a stíravým pohybem nahoru a dolů odstraňte obtížný zubní plak. Nezapomeňte vyčistit pečlivě každý zub zvlášť.

 

K jemnému zavedení dentální nitě mezi dolní zuby použijte ukazováčky. Opět ohněte dentální nit kolem zubu a provádějte stejné stírané pohyby.