Jak se správně starat Vaše zuby

Péče o zuby i celou dutinu ústní je nedílnou součástí každodenního života. Kromě správné denní hygieny je důležitá také pravidelná návštěva stomatologie či návštěva zubní kliniky za účelem dentální hygieny. Správná péče o chrup začíná už s výběrem kartáčku.

Denní čištění je základ

Nejlepší prevence proti problémům se zuby je zajisté pravidelná denní hygiena. Čistit zuby byste si měli minimálně dvakrát denně, ráno a večer, a to minimálně dvě až pět minut. Někdo má tendence si kvůli únavě večer zuby nečistit, ale po celodenním zápřahu, které zuby mají (jídlo, kafé, limonády, cukry…) je to právě to nejdůležitější čištění. Zapomínat by se také nemělo na mezizubní kartáček a ústní vodu jako závěrečnou tečku.

Zubní kartáček – klasický nebo elektrický?

Váhu byste měli přikládat i výběru zubního kartáčku. Klasický zubní kartáček zůstává nejdůležitější pomůckou ústní hygieny. Žádná zubní pasta ani ústní voda nebo dentální nit nezastoupí mechanický účinek kartáčku.

Pracovní část kartáčku (osázená umělými vlákny) má být malá (asi 2 až 2,5 cm), aby se kartáček v ústech dostal do všech prostor, i na zadní plošky posledních zubů – to je jedno z nejčastěji zanedbávaných míst při čištění. Hustě osázený svazečky měkkých (soft) umělých vláken, jejichž konce musí být zaoblené. Zaoblený konec vláken je velice důležitá vlastnost kartáčku, předejdete škodám na zubech i na přilehlé dásni. Jako ideální se jeví rovný zástřih vláken, jakékoliv jiné zástřihy nezvyšují účinnost kartáčku.

Ovšem sebelepší kartáček je k ničemu, pokud se zuby nečistí správně a dostatečně. Kartáček navíc nepronikne do prostor mezi zuby, v tomto případě je vhodné využít mezizubní kartáček nebo dentální nit.

Zubař dvakrát do roka

Dalším nezbytným krokem v péči o chrup je pravidelná návštěva u zubaře. Na kontrolu k zubaři byste měli chodit nejméně jedenkrát za půl roku. V případě potíží stomatologii navštivte ihned.

Někdo návštěvu odkládá, jelikož při slově zubař se může rozklepat strachy. Zubní ordinace Alfadent, která sídlí na Praze 5, provádí zubní ošetření bez bolesti, proto když se řekne zubař, nemusí to ve vás hned vyvolat obavy. Zubní klinika využívá metod analgosedace a narkózy, které jsou bezpečné a moderní. Pokud máte problémy se zuby, ošetření neodkládejte. Ohrožujete své celkové zdraví i svoji peněženku. Malá plomba s ošetřením bez bolesti je levnější než trhání zubu a jeho následné nahrazování zubem novým (zubní implantáty, korunky, můstky).

Nepodceňujte dentální hygienu u specialistů

Dentální hygiena se stává čím dál modernější, ale mnoho lidí ji stále považuje za zbytečnou a preventivní prohlídky u zubaře berou za dostačující. Prevence v oblasti zubní péče, tedy kvalitní dentální hygiena, je nejen nejúčinnější, ale zároveň také nejlevnější způsob vaší péče o zuby.

Dentální hygienu provádí odborně vzdělaná dentální hygienistka, která vám poskytne profesionální čištění zubůodstraní zubní kámennebo pigmentace na zubech. Podává také odbornou instruktáž ústní hygieny, doporučí, jak si vybrat správný zubní kartáček, která zubní pasta a ústní voda je pro zuby a ústa nejvhodnější, či jak správně používat mezizubní kartáček nebo dentální nit. Vysvětlí vám také, jak dodržovat Desatero Alfadent pro zdravý chrup. Dentální hygienistka připravuje také chrup na bělení zubů a poradí, jak udržovat zářivě bílý úsměv.

Dentální hygiena – co hrozí při zanedbání?

V dutině ústní se nachází velké množství mikroorganismů, které se usazují na povrchu zubů. Spolu se slinou a buňkami okolních sliznic vytvářejí povlak, který nazýváme zubní plak. Živnou půdou pro bakterie je cukr, který přeměňují na agresivní kyseliny poškozující okolní tkáně. Kyseliny leptají i sklovinu, čímž vzniká zubní kaz. Poškozují také závěsný aparát zubu a vyvolávají zánět dásní.

Pokud se plak neodstraní, zmineralizuje a vytváří zubní kámen. Kyseliny pronikají do hloubky, kde vznikají parodontální choboty a na jejich základě onemocnění paradentóza. To pak může dojít i ke ztrátě zubu.

Odstranění zubního kamene neodkládejte

Zubní kámen vzniká zmineralizováním zubního plaku. Odstranění zubního kamene není radno odkládat a je dobré se objednat na zubní klinice k dentální hygienistce. Ošetření je bezbolestné. Pomocí ultrazvukové koncovky dojde při vysoké frekvenci k rozrušení struktury zubního kamene, v případě citlivých zubů není problém provést zákrok v lokální anestezii.