Nejčastější otázky a odpovědi ohledně bezbolestného ošetření a Analgosedace


Co je analgosedace?

Metoda, při které se pacient uvede do stavu podobnému spánku pomocí látky vpravené do žíly. Díky tomu se vyhnete bolesti i psychickému stresu, který může zákrok způsobovat. Většinou si nebudete ošetření ani pamatovat. Nemusíte tak mít z ošetření strach, budete v klidu a lékař se bude moct na zákrok plně soustředit.

 

Je analgosedace bezpečná?

Ano. Nedostanete se do stavu hluboké anestezie, ale s lékařem v polospánku budete schopni pořád komunikovat. Pocitově je analgosedace příjemná. Jako uspávací látka se využívá lehký opiát s krátkou dobou účinku.

 

Pro koho je analgosedace určená?

Metoda je výbornou volbou pro všechny, kteří mají z ošetření strach. Ať už se jedná o negativní zkušenosti z minulosti nebo úzkost z neznámých zákroků. Od pacientů víme, že analgosedace přináší příjemné pocity, uvolnění a žádný stres. Dále se doporučuje pro osoby se zvýšeným dávivým reflexem. Vhodná je při extrakci (trhání) zubů či zavádění zubních náhrad.

 

Je potřeba se na analgosedaci nějak připravit?

Ano. Nejprve je nutné si zařídit předoperační vyšetření s vaším praktickým lékařem. Následně je potřeba 4-6 hodin před zákrokem nejíst a nepít. Dále je nutné být zcela zdráv, bez známek nachlazení. K vyšetření pod analgosedací je potřeba mít s sebou vždy doprovod. Počítejte také s tím, že 24 hodin od zákroku nebudete moct řídit.

 

Jaký je rozdíl oproti klasickému umrtvení či narkóze?

Analgosedaci můžeme nazvat také sedací při vědomí. Podání a množství tlumivých látek zachovávají vědomí pacienta, který může spolupracovat s lékařem. Nedochází tedy ke kompletnímu uspání jako při narkóze. Zároveň pacient skutečně nic necítí a je v psychickém klidu, což se při lokálnímu umrtvení dásní (anestezii) často neděje.

 

Jaká je cena analgosedace?

Analgosedace trvá od 1h až po dobu 3h a cena se odvíjí od závislosti na délce stráveném na křesle ceník zde.